Dnes: Night Shopping - SLEVA 15 % na vše nezlevněné s kódem NIGHT15 > CHCI SLEVU

Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Kokos

0 Kč
404 Kč

Kokos máme spojený s Karibikem. Kokosový ořech vyrůstá na vrcholu kokosové palmy. Jde o dutý plod obalený dřevnatou skořápkou a odlupujícím se lýkem. Uvnitř je bílá tvrdá dužina, kterou konzumujeme v našich končinách. Uprostřed je ještě dutina, která je naplněna kokosovou vodou. Ta je plně sterilní a je zdrojem vitamínu C a draslíku. Kokos je proto důležitou součástí potravy určité části populace.

U nás se setkáte primárně s bílou dužinou, kterou si můžeme běžně koupi. I její využití je různorodé podle způsobu přípravy.

  • Z dužiny je možné získat např. kokosovou mouku. Je sladší než běžně používaná pšeničná mouka, má nižší glykemický index, zato je bohatá na vlákninu, bílkoviny a tuky.
  • Nejčastěji se setkáváme se sušenou kokosovou dužinou - tzv. kopra. Sušený kokos je aromatický a používá se při pečení dortů a různého cukroví. Strouhaný pak také jako dekorační prvek.

A proč bychom si měli občas zobnout kokosu? Kokos obsahuje zdravé nasycené tuky, zejména střední řetězce mastných kyselin (MCFA). Ty jsou snadno stravitelné a mohou být rychle využity jako zdroj energie a sportovcům pomáhají zvyšovat vytrvalost. Také podporují metabolismus a mohou pomoci při hubnutí.

V kokosové dužině najdeme také kyselinu laurovou a antioxidanty, které bojují proti volným radikálům v těle, chrání buňky před poškozením a pomáhají udržovat imunitní systém v dobré kondici a celkově chránit tělo před infekcemi.

Možná jste to nevěděli, ale kokos můžete použít jako nouzové řešení v případě, že nemáte po ruce zubní kartáček. Pomáhá totiž chránit proti infekcím také zuby a v dutině ústní bojuje proti virům a bakteriím.

Nenašli jste co jste hledali?
Zkuste tento vyhledávač s našeptávačem :)