Využijte slevu 21 % na originální křupavý dárek pro učitelky a učitele > TO CHCI

Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Trpíte na akné? 9 potravin, které se nedoporučují

Magazín
Trpíte na akné? 9 potravin, které se nedoporučují

Všichni toužíme po bezproblémové pleti. Ideálně bez velké péče. Platí to jak pro ženy, tak i pro muže. Ženy o zevnějšek pečují přece jen intenzivněji a jejich požadavky nejsou nijak malé. Pleť nesmí vypadat unaveně, musí být bez vrásek, krásná, zářivá a bez jakýchkoliv nedokonalostí. 

Na pleť ale působí každý den vnější faktory a vše se na ní postupně podepisuje. Nedostatečná péče se neprojeví hned, ale vše se plíživě sčítá. Proto by mělo být součástí večerního rituálu čištění a hydratace vaší pleti. Stres i každodenní únava se na pleti projeví také pozvolna. Není novinkou, že i konzumované potraviny mají vliv na kvalitu pleti. Jaké potraviny se nám mohou vymstít a jaké naopak pleti pomohou?

Potraviny, které mohou pleť zhoršovat

Jako lidé jsme odlišní. Platí to i pro naši pleť a na její reakci na různé potraviny. Zatímco někdo jídelníček nemusí vůbec řešit, jinému se snědené jídlo rychle propíše do tváře. Podívejme se na nejviditelnější projev. Akné. Jaké potraviny spouští akne? 

Obecně se dá shrnout, že akné přiživují potraviny s vysokým obsahem sacharidů, které se v těle rychle rozkládají. Dále ho zhoršuje častá konzumace mléčných výrobků, v největší míře mléko z koncentrátu a odstředěné mléko. Proč tomu tak je? Tyto potraviny zvyšují hladinu inzulinu a růstového hormonu v krvi. Právě tyto hormony pomáhají řídit vylučování mazu a jeho složení mění na zánětlivé. 

Na které potraviny byste se měli zaměřit, pokud se vám pleť zhoršuje? 

1. Mléčné výrobky 

Mléčné výrobky způsobují zacpávání pórů, zvyšují tvorbu mazu. Čím více se tvoří v pokožce mazu, tím více se póry ucpávají. Mléko zvyšuje hormon inzulín v těle a hormonální nerovnováhu, která se může projevit na pokožce. Vyvarujte se proto nejrůznějších čokolád. 

2. Bílá mouka 

Bílá mouka opět znamená jednoduché sacharidy a prázdné kalorie. Rychle zvyšují hodnotu cukru v krvi a tím produkci inzulínu. Hormonální činnost může i v tomto případě vést k akné. Při problémech s akné se vyvarujte bílého chleba. 

3. Cukry

Pleť vysokou konzumací cukrů ztrácí pružnost. Cukr způsobuje lámání kolagenových vláken. Upřednostněte raději nízkosacharidové výrobky. 

4. Rýže

Rýže je pro pleť nebezpečná pro vysoký obsah sacharidů. 

5. Sůl

Sůl zadržuje vodu v organismu a způsobuje tvorbu otoků. Na obličeji se to projeví třeba v oblasti kolem očí. Slané potraviny také zvyšují krevní tlak, ten kůži dále vysušení a urychluje se stárnutí pokožky.

6. Alkohol

Alkohol narušuje imunitní systém a zapříčiňuje dehydrataci organismu, pleť pak může být šupinatá. Dále pak může mít vliv na hormonální rovnováhu v těle. 

7. Červené maso

Červené maso může vést k vyšší produkci mazu

8. Tučná jídla

Tučná jídla např. z fastfoodů jsou hned dvojí pohroma. Smažené hranolky jsou plné sacharidů a k tomu jsou solené. Pro pleť tedy představují vše, co je špatně. 

9. Káva

Mezi škodiče pleti patří i káva. Obecně káva platí za nápoj směřující k dehydrataci. Proto její pití může vést k rychlejší tvorbě vrásek

Tip! Dbejte na dostatečný příjem tekutin. I pokožka potřebuje, abyste pravidelně pili a měli denně okolo doporučených 2 litrů tekutin

Akné není jediné trápení, které si spojujeme s pokožkou. Může nás zlobit t i zarudnutí pokožky. Nemyslí se tím jen lehké červenání, když se stydíme. Konzumace ostrých jídel jako je chilli, kari způsobuje zarudnutí pokožky. Časté zčervenání pokožky, tedy její prokrvení, vede k rychlejšímu stárnutí pleti. 

Potraviny vhodné pro pleť

Pokud s akné svádíte marný boj, zaměřte se i na stravu. Vyřaďte v co největší míře výše uvedené potraviny a přejděte naopak na takové, které podpoří správné fungování střevního traktu a jater

Jaké potraviny jsou vhodné při akné:

  • listová zelenina 
  • mrkev, 
  • nedráždivé ovoce s vitamíny A,
  • semínka (dýňová i sezamová obsahují zinek, který je pro zdravou pokožku důležitý),
  • kyselé zelí, velmi zdravé je kimchi (zelí s rybí omáčkou),
  • česnek (má antibiotické účinky a babské rady ho doporučují na léčbu různých neduhů, do toho patří i potírání pupínků).

Rada! Správnou funkci jater podpoří i bylinky. Vyzkoušejte ostropestřec mariánský, kvalitní probiotika, odvar z měsíčku lékařského, šalvěj lékařská nebo aloe vera. 

Je to vše, jak na akné? To zdaleka ne. Nezapomeňte ani na produkty, které vám s projevy mohou pomoci. To platí pro zinkovou mast, krémy s obsahem kyseliny salicylové. Každodenní stres a nevyspání vám může boj s problematickou pletí narušovat i přesto, že se krmíte jen zdravými a pro pleť nedráždivými věcmi.  

Patříte do skupiny osob, které trápí problematická pleť? Soustřeďte se nejprve na potraviny, které si dáváte. Vše je ale individuální a při dlouhodobých a neřešitelných problémech je vhodné konzultovat stav s lékařem. 


Další články

Polévky
Dýňová polévka

Dýňová polévka

Číst článek
Magazín
Nádherné domácí šumivé bomby do koupele: vyrobte si je i vy

Nádherné domácí šumivé bomby do koupele: vyrobte si je i vy

Číst článek
Magazín
Trpíte na akné? 9 potravin, které se nedoporučují

Trpíte na akné? 9 potravin, které se nedoporučují

Číst článek