Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Piniové oříšky: symbol Středomoří

Magazín
Piniové oříšky: symbol Středomoří

Piniové oříšky nebo spíše semínka jsou diamantem mezi ořechy. A možná i proto jsou nepostradatelnou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Nejenže obohatí každé jídlo svou chutí, ale mají i spoustu zdraví prospěšných tuků a vitamínů. V tomto článku se zaměříme na jejich původ, jaké mají piniové oříšky použití a také vliv na zdraví. 

Co jsou piniové ořechy

Jsou to semena pocházející z různých druhů borovic. Tato semena jsou získávané z vnitřních částí šišek. Mají charakteristický tvar připomínající slzy. A jak takové piniové oříšky rostou? Existuje zhruba 20 druhů borovic, které dokážou vyprodukovat semena vhodná ke sklizni a následné konzumaci. Nejčastější odrůdou bývá borovice mexická, Colorado, italská a čínská. A jak vypadá pinie? Má charakteristický vzhled a strukturu a je dokonce považována za symbol Středomoří. 

Piniové oříšky jsou většinou sklízené z přírodních lesů. Což znamená, že se nesází pro účely produkce ořechů.

Jak chutnají piniové oříšky? 

Piniové oříšky mají jemnou a máslovou texturu, ořechovou chuť a zároveň jsou mírně sladké. Díky jejich vyvážené chuti jsou velmi oblíbenou surovinou do různých jídel, jako například saláty, těstoviny, omáčky nebo dezerty. Pokud ale při konzumaci budete cítit nahořklou chuť, pravděpodobně jsou příliš staré anebo je špatně uchováváte.

Piniové oříšky a zdraví 

Mají řadu zdravotních benefitů díky obsahu zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Určitě by neměly chybět ve vašem jídelníčku, pokud jste se rozhodli začít se zdravým životním stylem. A jaké mají piniové oříšky účinky:

•    zdravé srdce – díky obsahu zdravých tuků pomáhají snižovat riziko srdečního onemocnění,
•    bohaté na antioxidanty – například na vitamin E a polyfenoly, které snižují riziko zánětů v těle,
•    zdravá kůže – piniové oříšky napomáhají při boji proti stárnutím a pigmentovým skvrnám,
•    podpora imunitního systému – vitamin C a další živiny posilují imunitní systém, 
•    nervová soustava – vitamin B6 je důležitý pro zdraví nervové soustavy a snižuje stres a úzkost,
•    trávení – jsou i skvělým zdrojem vlákniny, který podporuje zdravé trávení a reguluje hladinu cukru v krvi.

Je důležité konzumovat piniové oříšky v rozumném množství, protože jsou mimo jiné také bohaté na kalorie a nadměrná konzumace by mohla vést k přebytečnému příjmu kalorií.  

Piniové oříšky v kuchyni

I když se dají piniové oříšky považovat za ne úplně běžnou surovinu, v kuchyni se používají velmi často. Vyzkoušet je můžete například v zeleninových či ovocných salátech. Ještě lepší chuť jim dodáte, pokud je lehce opečete. Díky své ořechové chuti jsou skvělou volbou i při pečení dezertů nebo chleba. Piniovými ořechy můžete ozdobit pomazánky, přidat do humusu nebo i do dipu. Nemusíte se bát je využít při vaření hlavních pokrmů. Například rizoto, quinoa či kuskus jsou vhodnými kandidáty pro piniové ořechy. Vyzkoušet můžete i například směs na chléb, do které můžete piniové oříšky přidat. 

Nejčastěji je ale najdeme ve spojení s bazalkovým pestem. Kombinace olivového oleje, parmazánu, česneku, bazalky a piniových oříšků je dokonalá. Zde piniové oříšky dotáhnou jemnou chuť pesta až do nebe. 

Piniové oříšky a cena

Vzhledem k tomu, že celý proces růstu piniových ořechů je velmi časově náročný a vyžaduje pečlivou péči, odráží se to i na jejich ceně. Trvá totiž klidně i 25 let, než začne pinie produkovat semena a sklizeň probíhá z velké části ručně. A čím nahradit piniové oříšky, pokud je cena příliš vysoká? Možností je hned několik. Podobnou texturu a chuť mají například mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, nebo dokonce slunečnicová či dýňová semínka. 

Piniové oříšky jsou nejen skvělým pomocníkem v kuchyni, ale mají také mnoho zdraví prospěšných živin. Jak to bývá i u ostatních potravin, i zde je potřeba dodržovat balanc a konzumovat je v přiměřeném množství. 


Další články

Z konjaku
Zapečená kuřecí prsa s konjakovou rýží a špenátem

Zapečená kuřecí prsa s konjakovou rýží a špenátem

Číst článek
Hlavní jídla
Krůtí maso s dušenou mrkví a hráškem

Krůtí maso s dušenou mrkví a hráškem

Číst článek
Snídaně
Hemenex s cibulí a parmezánem

Hemenex s cibulí a parmezánem

Číst článek