Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Mandle: Zdravá všestranná chuťovka

Magazín
Mandle: Zdravá všestranná chuťovka

Mandle jsou malé oříšky, které vás okouzlí výraznou chutí. Přitom se dají upravit tak, že ani nevíte, že jíte ořechy. Najdou uplatnění pro vaše sladká dobrodružství, ale sedí jim i proces uzení.

Mandle vás především ohromí spektrem možných pozitivních dopadů na vaše zdraví. Pokud by byly jen jediné "ořechy", které byste si měli dát, pak jsou to právě mandle.

Jaký vliv mohou mít mandle na zdraví?

Obsahují různé zdraví prospěšné látky. Mandle a zdraví jdou také ruku v ruce. O mandlích se říká, že je to elixír mládí. Obsahují vitamín E, což je významný antioxidant a napomáhá zpomalit stárnutí.

Mandle si můžete dopřát i při redukčních dietách. Obsahují poměrně málo cukrů, zato jsou plné bílkovin. Díky vysokému obsahu tuků jsou také vydatným zdrojem energie. 

100 gramů loupaných mandlí obsahuje:

  • 20 gramů bílkovin,
  • 54 gramů tuků,
  • 7 gramů sacharidů,
  • 12 gramů vlákniny.

Mandle byste měli jíst, když potřebujete doplnit do těla vápník. 100 gramů mandlí pokryje ze tří čtvrtin denní potřebu vápníku dospělého člověka. Vápník potřebujete pro správnou tvorbu vlasů, nehtů a zdraví kostí. Dále s mandlemi přijímáte minerály jako je hořčík, měď, zinek, fosfor a mangan. Ten je důležitý pro krvetvorbu a pomáhá nastavovat správnou hladinu cholesterolu v krvi.

Doporučená denní dávka je však klasicky cca 30 gramů mandlí na den. 

Jak si dopřát mandle?

Použití mandlí je hodně různorodé. Můžete si je dát samotné jako svačinu. Hodí se ale na pečení i jako dekorace dortů a zákusků. Rozhodně je znáte z marcipánu. Sliny se vám budou sbíhat, když někomu pořídíte mandle v čokoládě. Možná raději rovnou kupte dvě balení. Jedno samozřejmě sami pro sebe. 

Někdo z nich vyrábí domácí pálenku. Jindy se můžete potkat s mandlovým mlékem nebo mandlovou moukou. Chuťově jsou výborné pražené mandle na slano. Co jste možná ještě nezkoušeli, to jsou uzené mandle. Chutnají jako právě vytažené z udírny. Jsou jemné a skvěle se hodí k posezení u vína s přáteli. Věřte, že se po nich jen zapráší.

Jak oloupat mandle?

Nejprve si pojďme trochu vyjasnit pojmy. Jako loupané mandle označujeme takové, které jsou zbaveny vnější skořápky. Mají na sobě stále ještě hnědou slupku. Pokud je zbavíme i této slupky, jde o blanšírované mandle. V obchodech seženeme běžně jak blanšírované, tak také pouze oloupané mandle. Obvykle, v běžné řeči, jako loupání označujeme poslední krok, při kterém je zbavujeme vrchní slupky. Jak na to?

Existuje jednoduchý fígl, díky kterému půjde slupka za pár minut snadno dolů. 

  • Vložte mandle do varné nádoby.
  • Zalijte je vroucí vodou.
  • 5 minut je nechejte ponořené.
  • Vodu slijte a z mandlí už lehkým pohybem odstraňte slupku.

Další možnost je podobná. Připravte si hrnec a v něm přiveďte vodu k varu. V tu chvíli do ní nasypejte mandle. Nyní je ale potřeba jednat rychle. Stačí je vařit minutu a slupka se z mandlí začne uvolňovat. V tu chvíli je slijte a zalijte studenou vodou. Kdybyste je nechali vařit déle, byly by na povrchu mazlavé. 

Pokud se vám nechce ani vařit s vodou, zkuste mandle přes noc namočit. Ráno by měla jít slupka lehce dolů.

Mandle zbavené slupek pak stačí nechat vychladnout a vysušit. Nejvíce zdraví prospěšných látek je ve slupce, a tak je vyzkoušejte nejprve bez blanšírování.

Jak skladovat mandle?

Mandle podobně jako jiné ořechy jsou náchylné na žluknutí. Nenechávejte je proto na přímém slunečním záření a prakticky ani na světle. Vyloupané a blanšírované mandle skladujte v tmavé nádobě, v suchu a také v chladu. Pokud máte mandlí opravdu hodně a tušíte, že je nyní nesníte, skladujte je v mrazáku. 

Nikdy si nedávejte mandle žluklé. Pokud se do mandle zakousnete a je hořká, nejezte ji. Obsahuje amygdalin. Ten se v kombinaci se slinami mění na kyanid. 

Zařaďte mandle i do své kuchyně. Uděláte krok správným směrem a podpoříte s nimi svůj zdravý životní styl.

Může se Vám hodit


Další články

Snídaně
Skořicový dortík v hrníčku

Skořicový dortík v hrníčku

Číst článek
Hlavní jídla
Proteinová mini pizza

Proteinová mini pizza

Číst článek
Snídaně
Sladké vafle

Sladké vafle

Číst článek