Využijte slevu 21 % na originální křupavý dárek pro učitelky a učitele > TO CHCI

Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Lněné semínko: Účinky, využití a přínosy pro zdraví

Magazín
Lněné semínko: Účinky, využití a přínosy pro zdraví

Malá modře kvetoucí rostlina dokáže spoustu věcí. Trhovníček správně nazývaný len setý se zařadil mezi superpotraviny hned vedle chia, konopného semínka nebo kustovnice. Tak malé a přitom tak zdravé.

Všestranný len

Zcela jistě si vzpomenete na Krtka a jeho modré kalhoty s kapsami. Čáp, rak i pavoučci mu je pomáhali ušít z modré kytky jménem len. Na plátno tuto rostlinu využívali už staří Slované.  Celkově je len jednou z nejstarších pěstovaných plodin na světě. Len má však mnoho využití:

  • Stonky se zpracovávají na vlákno a přízi.
  • Ze stonků se může vyrábět také papír.
  • Semínka obsahují uvnitř velké množství olejů.

Lněné semínko_1 

Lněné semínko - účinky

Ve světě zdraví a wellness se lněné semínko stalo oblíbeným doplňkem stravy díky jeho vysokému obsahu vlákniny, omega-3 a omega-6 mastných kyselin a antioxidantů. Studie ukazují, že jedním z důležitých účinků je podpora zdraví srdce. Omega-3 mastné kyseliny obsažené ve lněném semínku mají antioxidační účinek a mohou snižovat riziko srdečních chorob.

Lněné semínko podporuje zdraví zažívacího systému. Vysoký obsah vlákniny pomáhá regulovat trávení a může předcházet zácpě.

Denní dávka je 1-2 polévkové lžíce lněného semínka.

Lněné semínko je také skvělým zdrojem rostlinného proteinu. To z něj činí ideální doplněk pro vegetariány a vegany. Kromě toho může konzumace lněného semínka podporovat zdraví pleti. Antioxidanty obsažené v lněném semínku mohou pomoci snížit příznaky stárnutí a podporovat zdravý vzhled pleti.

Lněné semínko_3 

Na co je dobré lněné semínko

Konzumací lněného semínka můžete podpořit své zdraví. Podívejte se na naše 4 tipy, jak a proč můžete lněné semínko použít:

1. Do vaření jako zdravou surovinu. Lněná semínka se přidávají do různých receptů. Běžně se dávají do chleba, muffinů. Případně ho můžete použít přímo jako mouku. Lněné semínko dodá omega-3 mastné kyseliny a vlákninu také vašemu smoothie, jogurtu i ovesné kaši.

2. Na zlepšení trávení. Lněná semínka jsou bohatá na vlákninu, která pomáhá regulovat trávení a může pomoci zmírnit zácpu.

3. Pro zdraví srdce a mozku. Lněná semínka jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů esenciálních tuků omega-3 mastných kyselin.

4. Při výrobě lněného oleje. Semínka jsou hlavní složkou lněného oleje, který se používá v kulinářství.

Lněné semínko_4 

Lněné semínko na pleť

Ačkoliv je lněné semínko malé, jeho použití je všestranné. Hodně benefitů přináší také v péči o pleť. Máme další 4 tipy pro vaši péči o pleť, ve které má lněné semínko hlavní roli. 

1. Lněný olej jako kosmetický přípravek. Pro velký obsah omega-3 mastných kyselin si z něj připravte přírodní hydratační krém. Aplikujte ho na 30 minut na obličej, nechejte působit, a poté opláchněte. Nebojte se využít lněný olej také jako vlasový kondicionér.

2. Funguje jako osvědčená pleťová maska. Proto klidně použijte lněné semínko na pleť, kterou hydratuje a vyhlazuje. Masku připravíte smícháním několika lžic semínek s trochou vody. Semínka nechte bobtnat. Vytvoří gelovou konzistenci. Tuto směs pak naneste na obličej. Nechejte působit 15 - 20 minut a poté opláchněte.

3. Lněný peeling. Pomocí lněného semínka můžete vytvořit přírodní peeling na obličej. Lněné semínko jemně pomelte a smíchejte s medem. Naneste ho na pleť. Jemně masírujte a poté opláchněte. Tento peeling pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a čistí póry.

4. Hojivý krém. Lněný olej vyzkoušejte i na různé zdravotní problémy jako zvlhčující a hojivý krém. Může také pomoci při léčení kožních problémů, jako je akné nebo ekzém.

Jak nejlépe užívat lněné semínko je trochu složitější. Na povrchu má poměrně tvrdou slupku. Výživné látky jsou ale uvnitř. Semínka je potřeba narušit, rozdrtit, změkčit, abyste účinky lněného semínka využili naplno.

Může se Vám hodit


Další články

Snídaně
Domácí pribináček s granolou

Domácí pribináček s granolou

Číst článek
Magazín
Jak zhubnout v obličeji

Jak zhubnout v obličeji

Číst článek
Hlavní jídla
Rajská omáčka s masovými koulemi a Usui rýží

Rajská omáčka s masovými koulemi a Usui rýží

Číst článek