Dnes: Night Shopping - SLEVA 15 % na vše nezlevněné s kódem NIGHT15 > CHCI SLEVU

Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Nápoje z kávy: pravé letní osvěžení

Magazín
Nápoje z kávy: pravé letní osvěžení

Jsou lidé, kteří hned po probuzení míří do kuchyně a zapínají kávovar. Den pro ně začíná až po šálku kávy. Nápoje z kávy jsou pro vysoký obsah kofeinu společně s čajem nejznámějšími životabudiči na světě. Pojďte s námi zjistit, proč tomu tak je a jaké letní kávové drinky vás zaručeně zchladí.

Nápoje z kávy jsou rozmanité a každému sedí něco trochu jiného. Zatímco někdo nesnese v kávě mléko, jiný potřebuje aspoň lžičku cukru a kávu raději rozředěnou. Naštěstí je výběr v kavárnách široký a vybere si prakticky každý.

Co je to káva?

Káva je zjednodušeně řečeno nápoj, který si připravíme z plodů kávovníku. Kávová semena jsou ovoce a v době sběru připomínají zralé třešně.

Účinky kávy jsou stále předmětem výzkumů. Jde především o kofein a jeho vliv na lidský organismus. Mezi nejčastěji zmiňované benefity kávy patří:

  • zabraňuje spánku,
  • zvyšuje schopnost soustředit se,
  • může snížit riziko rakoviny tlustého střeva,
  • může pomoci bojovat proti cukrovce II. typu,
  • osoby konzumující kávu trpí méně častěji Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobou,
  • konzumace se spojuje s nižší pravděpodobností vzniku srdečních chorob.

Na účinky kávy vznikají nejrůznější studie. Zatímco jedna kávu zatracuje, jiná přichází s výše uvedenými výhodami. Ačkoliv u většiny osob káva opravdu brání spánku a funguje jako onen zmiňovaný životabudič, jsou lidé, kteří po kávě bez problému usnou. Proto i tyto benefity musíme brát s rezervou. Podobně jako u dalších činností i u pití z kávy platí heslo všeho s mírou. A pokud už si vybíráte kávu, volte kvalitu.

Kolik kofeinu je ještě v pořádku?

Příprava kávy má vliv na množství kofeinu obsaženého v hotovém nápoji. Množství kofeinu závisí samozřejmě také na druhu kávy. Kávovník arabica obsahuje 2-3x méně kofeinu než robusta. Většinou se káva připravuje ze směsi těchto dvou druhů, a to s převahou kávy arabica. Na množství kofeinu však naopak nemá vliv intenzita pražení.

Obsah kofeinu pro jednotlivé nápoje z kávy:

Druhy kávových nápojů

Popis

Množství kofeinu

espresso

objem do 50 ml

77 mg

cappuccino, latte, espresso lungo, americano, cortado

nápoje z kávy tvořené z jedné dávky espressa

77 mg

espresso doppio

dvojité espresso

154 mg

flat white

dvojité espresso s mléčnou pěnou

154 mg

instantní káva

instantní káva vyrobená z jedné lžičky směsi na klasický hrnek 250 ml

57 mg

káva z dripperu

filtrovaná káva na 250 ml hrnek

95 mg

french press

prakticky turecká káva filtrovaná sítkem

107 mg

 

Obvyklá denní dávka kofeinu by neměla přesáhnout 2-3 šálky. Udává se maximálně 300 mg kofeinu, některé studie uvádí i 400 mg kofeinu denně pro zdravého jedince. 

Tip! Podívejte se na srovnání kávy s čajem

Kávové nápoje - recepty

Pokud máte chuť a vůni kávy rádi, ale chcete už taky trochu změnu, vzhůru do toho. Přinášíme vám pár tipů. Ani v létě totiž nejsou nápoje z kávy zapovězené.

Frappé

Mezi klasické letní kávové nápoje patří neodmyslitelně frappé. Podle řecké tradice se frappé připravuje z instantní kávy. Do vysoké sklenice nasypejte lžičku instaní kávy a zalijte trochou studené vody, přidejte lžičku cukru. Rozmixujte společně s ledem ve frappé mixéru. Milovníci mléka mohou místo vody použít před napěněním mléko. Servíruje se s brčkem a ledem.

Espresso tonik

Perfektní osvěžovačka, kterou běžně potkáte v kavárnách má jméno espresso tonik. Patří mezi míchané nápoje s kávou, které vám nezaberou mnoho času a zvládnete je v pohodě i doma. Na dno sklenice hoďte několik kostek ledu a zalijte je zhruba 100 ml toniku. Bokem si připravte espresso. Opatrně ho pak do sklenice s tonikem nalijte. Když budete trpěliví, vytvoří vám káva na povrchu zajímavý efekt.

Cold brew Gin&Tonic

Nápoje z kávy jdou dohromady i s kapkou alkoholu. Platí to i pro letní drinky. Tato příprava chce čas, ale vyplatí se. Nejprve si alespoň den předem připravte cold brew. Čerstvě nahrubo mletou kávu (cca 90 g) zalijte jedním litrem vody pokojové teploty a nechejte 12 hodin v lednici v klidu. Tato káva nepřišla kontaktu s horkou vodou, proto název cold brew. V této fázi přípravy můžete klidně skončit a popíjet kávu s kostkami ledu. Nápoj je méně kyselý než klasická káva. Káva vám takto v lednici vydrží až 3 týdny.

Nebo můžete pokračovat. Vezměte si limitu, nakrájejte ji do sklenice. K tomu špetku soli, třtinový cukr a vše promíchejte a lehce rozmačkejte. Následuje led, gin, tonik (100 ml) a nakonec cold brew (cca 50 ml).

Kávu si můžete dopřávat i v dalších kombinacích. Vyzkoušejte třeba hořkosladkou chuť kávového zrna v hořké čokoládě. Milujete vůni kávy, ale kofein si dopřát nechcete? Vyzkoušejte kávovou příchuť. Těhotné a kojící maminky zajisté znají kávovinový nápoj karo z čekanky, který jim dodá příjemnou chuť kávy bez kofeinu.


Další články

Pomazánky
Vajíčková pomazánka

Vajíčková pomazánka

Číst článek
Z konjaku
Těstovinový salát s lososovými špalíky

Těstovinový salát s lososovými špalíky

Číst článek
Z konjaku
Špagety s kuřecím masem a špenátem

Špagety s kuřecím masem a špenátem

Číst článek