Využijte slevu 21 % na originální křupavý dárek pro učitelky a učitele > TO CHCI

Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Káva nebo čaj?

Magazín
Káva nebo čaj?

Káva nebo čaj? Máte mezi těmito nápoji svého jasného favorita? A nebo máte pro každý nápoj svůj čas a rituál - po obědě káva, na snídani čaj? Podívejte se, proč se nemusíte vyhýbat ani jednomu z nich.

Do naší společnosti jednoduše patří. Káva se běžně nabízí na obchodních schůzkách a na návštěvách. Když je nám zima, sáhneme raději po čaji. Věděli jste, že jsou nám v mnohém také prospěšné? Uvidíte, že si kávu i čaj můžete dávat denně bez výčitek. Oba nápoje si připisují kladné body v péči o naše srdce pro svůj obsah polyfenolů. Jaká jsou jejich další pro a proti? Každý nápoj má něco do sebe, ale nepřehánějte to ani s jedním. 

Káva

Není pro vás jistě žádná novinka, že káva obsahuje kofein. Ten dokáže potlačit pocit únavy, ačkoliv novou energii do těla nedodá. Množství kofeinu závisí na tom, jaké druhy kávy si dáváte a jaký typ přípravy preferuje. 

Největší dávku kofeinu co do objemu tekutiny získáte z espressa z čerstvě mletých zrn, tedy malé kávy o objemu do 50 ml. Espresso v této podobě obsahuje okolo 77 mg kofeinu. Stejné množství najdete i v nápojích vytvořených z espressa, tedy v cappuccinu, latté. Připravená filtrovaná káva servírovaná v klasickém hrnku o objemu cca 250 ml obsahuje okolo 210 mg kofeinu.   

Obvykle se doporučuje, aby denní dávka kofeinu nepřesáhla 2-3 šálky denně, tedy nějakých 300 mg kofeinu. Ale záleží samozřejmě na tom, co za druhy kávy pijete.

Tip! Káva pomáhá uvolňovat adrenalin do krve. Hodí se proto i před sportovním výkonem, na který se pak lépe koncentrujeme. 

Určitě jste slyšeli také o zelené kávě. Jde o nepražená kávová zrna. Zelená káva má oproti té pražené vyšší obsah CGA, kyseliny chlorogenové. Její pití může pomoci při hubnutí, k lepšímu trávení a detoxikaci organismu. 

Čaj

Čaj má také schopnost navodit pocit energie v těle, ale ne tak rychle a ne v takové míře. Čaj má oproti kávě až o polovinu méně kofeinu. Kofein se uvolňuje louhováním. Zelený čaj se louhuje při nižší teplotě a kratší dobu, proto je v šálku nakonec kofeinu přece jen o něco málo méně než v černém čaji. Černý čaj zpracováním přichází o zdraví prospěšné látky a vitamíny.  

Jeden klasický 250 ml hrnek zeleného čaje obsahuje 35-50 mg kofeinu. Černý čaj obsahuje pak kolem 60 mg kofeinu. 

Pro a proti

Jsou tyto nápoje tělu v něčem prospěšné, nebo je pijeme jen ze zvyku a podle společenských pravidel?  

 V čem vítězí káva

 • vyšší obsah vlákniny,
 • obsahuje proteiny (0,3 gramu na 1 šálek kávy),
 • prospěšnější pro střevní mikrobiom,
 • může snížit riziko rakoviny tlustého střeva,
 • může pomoci bojovat proti cukrovce II. typu (káva obsahuje lignany a kyselinu chlorogenovou, které usnadňují metabolismus glukózy),
 • obsahuje draslík, mangan, hořčík a vitamin B3, 
 • některé studie ukázaly, že osoby pijící kávu měly méně častěji Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. 

V čem vítězí čaj:

 • vhodný pro stabilní krevní tlak,
 • může být užitečný při snižování hladiny cholesterolu,
 • pomáhá naší psychice při stresu, 
 • zelený čaj detoxikuje organismus pomocí látek zvaných katechiny,
 • může zmírňovat záněty v těle,
 • podporuje zdraví dutiny ústní. 

Kofein a antioxidanty v čaji zvyšují výrobu tepla uvnitř těla. Tím se urychluje látková výměna a také spalování tuků. Čaj pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšuje činnost zažívací soustavy, čímž podporuje hubnutí

Na co si dát pozor

Na kávu a čaj si dejte pozor v těhotenství a při kojení. Kofein se dostává do mléka. Miminko pak nedokáže usnout a vás po jednom šálku kávy čeká několik proplakaných hodin. 

Rada! Oba nápoje mají tu nevýhodu, že zanechávají skvrny na zubech a při dlouhodobé konzumaci je obarvují. Po pití si zuby umyjte, nebo alespoň propláchněte čistou vodou

Jak nepít kávu:

 • nedávejte si kávu hned po probuzení na lačno, zvyšujete si šanci na žaludeční vředy,
 • nepijte kávu společně s alkoholem,
 • vynechat by ji měly osoby s vysokým krevním tlakem (hypertenzí),
 • nepřekračujte doporučené maximum, můžete se dočkat nespavosti, bolestí hlavy, zvýšeného tlaku. 

Tip! Rozpustnou kávu nahraďte raději zrnkovou. Instantní obsahuje různé příměsi, které mohou mít na vaše tělo ještě další účinky. Důkladně čtěte složení a důvěřujte jen ověřeným značkám, např. DailyMix.  

Ať už u vás vyhrává kterýkoliv z těchto nápojů, kupujte si jen kvalitní druhy čajů a kávy. Nejlépe pro tělo uděláte, když si ani jeden z nápojů nebudete dávat před spaním a nebudete překračovat doporučené množství 3 šálků denně. 

Na hubnutí se doporučuje čistá voda. Sklenice vody hned po ránu nastartuje vaše zažívání. Místo toho káva na prázdný žaludek zajistí pálení žáhy a mléko v kávě se hůř tráví. Káva i čaj dehydratují. Je vhodné každý šálek kávy zapít trojnásobným objemem jiných tekutin. U čaje se doporučuje dvojnásobek velikosti šálku. 


Další články

Saláty
Šopský salát

Šopský salát

Číst článek
Snídaně
Red velvet v hrníčku (Red velvet mug cake)

Red velvet v hrníčku (Red velvet mug cake)

Číst článek
Pomazánky
Škvarková pomazánka

Škvarková pomazánka

Číst článek