Dnes: Night Shopping - SLEVA 15 % na vše nezlevněné s kódem NIGHT15 > CHCI SLEVU

Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Pocení: proč se tolik potím?

Magazín
Pocení: proč se tolik potím?

Pocení považujeme stále za společenské tabu. Přitom pro naše tělo jde o přirozený a nezbytný proces. Pocení je nástroj, který pomáhá regulovat teplotu našeho těla a udržovat ji stabilní.

Vyloučením potu na povrch se náš organismus ochlazuje a brání přehřátí. Informaci o vysoké teplotě těla dá organismus informaci do mozku, který se pocením snaží teplotu regulovat. Tělo si tento proces řídí samo hormonálním a nervovým systémem. Sami na něj nemáme velký vliv. K pocení dochází i v klidu a za normálního počasí. 

Proč je pocení důležité?

Pot je slaný. Obsahuje z 99 % vodu, dále pak chlorid sodný, ionty a malé množství odpadních látek, které tělo takto vylučuje z těla.

Pocení se přirozeně zvyšuje při horku a při vyšší fyzické aktivitě. V horku začnou intenzivně vylučovat pot žlázy v podpaží, na dlaních, na chodidlech a v podpažních jamkách. Tento proces je zcela přirozený. Pokud ustane fyzická aktivita i horké počasí nebo nemoc, mělo by odeznít i pocení. 

Do hry vstupuje také genetika. Někdo se prostě potí méně a někdo má v genech uložené problémy s nadměrným pocením. Obecně platí, že muži se potí více než ženy. Také platí, že trénovaní jedinci se potí méně než ti, kteří se sportem začínají.

poceni_2  

Co znamená nadměrné pocení?

Pokud člověk vylučuje příliš velké množství potu i v situacích, kdy by se neměl tolik potit, hovoří se o hyperhidróze, tedy nadměrném pocení. Pokud z vás pot vysloveně kape i v situacích, kdy jsou ostatní bez zjevných problémů, zbystřete. Nadměrné pocení se projevuje i v klidu. O nadměrném pocení lékaři hovoří, pokud problém přetrvává déle než 6 měsíců a dochází k němu alespoň jednou týdně.

Nadměrné pocení může postihnout i jen některou část těla. Typické jsou plosky nohou, které zapříčiní kompletní promočení ponožek. Jednotlivými místy, která mohou být postižena nadměrným pocením, jsou často ruce, obličej, záda, kolenní jamky, hrudník.

Co způsobuje nadměrné pocení?

Nadměrné pocení chtě nechtě k některým životním etapám a situacím patří. Jde např. o:

 • menopauzu, která je spojována s návaly horka,
 • obezitu,
 • horečku,
 • úzkostné stavy, stres,
 • kouření,
 • nadměrné pití alkoholu a kávy.

Řekněte o nadměrném pocení lékaři. Je důležité objevit příčinu nadměrného pocení, resp. vyloučit některou z chorob, které bývají také doprovázeny nadměrným pocením. Nadměrné pocení může být totiž až druhotný projev nějakého onemocnění, které je potřeba léčit. Jedná se o:

 • cukrovku a stav zvaný hypoglykémie (pokles glykémie),
 • hormonální nerovnováhu,
 • poruchy funkce štítné žlázy,
 • srdeční onemocnění,
 • autoimunitní onemocnění.

poceni_1  

Noční a náhlé pocení

Zvláštní kategorii tvoří ještě náhlé pocení, kdy se bez zjevné příčiny objeví na těle studený pot. Bývá spojen s úzkostnými stavy, stresem, bolestí, migrénou. Právě proto se často setkáte také s označením nervové pocení. Objevuje se také v situacích nízkého krevního tlaku, infarktu, ale i při spánkové apnoi. Pokud se objevují tyto stavy studeného potu častěji, opět o nich informujte lékaře.

Nadměrné pocení vás může potrápit i v noci. Problém můžete vyřešit změnou textilních materiálů, ve kterých spíte. Umělé látky na spaní někomu vyloženě vadí. Jindy je na vině příliš vysoká teplota v místnosti a typicky se noční pocení objevuje při nemoci či nachlazení. Za nadměrné pocení v noci může někdy i přílišná konzumace těžkého, pálivého a ostrého jídla přes den. 

Kromě výše zmíněných zdravotních problémů může být příčina nočního pocení:

 • hormonální nerovnováha (před menstruací a při užívání hormonální antikoncepce, v těhotenství),
 • doprovodným znakem chrápání se spánkovou apnoí (doprovází ji dechová nedostatečnost, proto se zvyšuje stresový hormon, který spouští pocení),
 • doplňkem refluxu. 

poceni_3 

Boj proti pocení

Nepříjemný zápach při pocení je způsoben rozkládajícím se potem, ve kterém se množí plísně a bakterie. Vlhké prostředí je pro ně živná půda. I zápach potu se může časem měnit. Ovlivňuje ho, co člověk přes den jí a pije.

S pocením můžete bojovat svépomocí změnou životního stylu. Začněte u výběru jídel, vyhýbejte se kávě, tučnému a kořeněnému jídlu. Zamyslete se nad tím, jestli by nešlo zhubnout. Noste bavlněné oblečení. Vybírejte si světlé barvy, aby na nich nebyl pot tolik vidět.

K běžným pomocníkům s pocením patří antiperspiranty. Ty potlačují zápach a redukují množství potu díky obsaženým hliníkovým solím. Stále se však vedou diskuze o negativních účincích na zdraví. 

Lékař může na nadměrné pocení předepsat léky, které snižují činnost potních žláz, tzv. anticholinergika. Další možností je botulotoxin, který se injekčně dává pod kůži, ale funguje pouze lokálně a po omezenou dobu. Léčba je možná také laserovou terapií a elektrickým proudem, které po aplikaci vypnou činnost potních žláz.

Při vážných problémech je možné provést operativní odstranění potních žláz případně přerušení nervových spojení, které do mozku vysílají informaci o potřebě chladit tělo. 

Pocení je životně důležitý proces a neměli bychom se za něj stydět. Pokud se začnete pocit a dříve jste s nadměrným pocením problém neměli, svěřte se lékaři. Pomoci může dermatolog i praktický lékař. Příčinu pomůže najít endokrinolog, neurolog nebo i internista. 

Může se Vám hodit


Další články

Hlavní jídla
Kuřecí čína s Usui rýží

Kuřecí čína s Usui rýží

Číst článek
Z konjaku
Zapečená kuřecí prsa s konjakovou rýží a špenátem

Zapečená kuřecí prsa s konjakovou rýží a špenátem

Číst článek
Magazín
Lyofilizované ovoce: Vitamíny v každém gramu

Lyofilizované ovoce: Vitamíny v každém gramu

Číst článek