Nenechte si ujít ty nejlepší akce a nabídky! Doprava zdarma, akce a slevy na produkty, novinky a mnoho dalších.

Bílý ocet - pomocník v úklidu pro celou domácnost

Magazín
Bílý ocet - pomocník v úklidu pro celou domácnost

Ocet je skvělý na mnoho věcí. Můžete s ním čistit, léčit a dezinfikovat. Je levný, snadno ho seženete v každém obchodě a je i ekologický. Nemusíte kupovat drahé prostředky, jen abyste se zbavili zápachu v lednici, nebo vyčistili sporák, stačí vám ocet. Pomůže při úklidu, praní oblečení, zbavení se zápachu, likvidaci škůdců, údržbě auta a dokonce i péči o tělo.

Spousta lidí ocet vidí pouze jako přísadu do jídel, ale má daleko širší využití. Octem sice dochutíte omáčku a dodáte dresinku ten správný šmrnc, ale zastane i práci mnoha drahých prostředků na čištění domácnosti. Jednoduše a za pár korun vyřešíte každou neplechu.

Bílý ocet vs. běžný ocet

Když mluvíme o bílém octu, nemáme na mysli běžně dostupný 8% ocet s nahnědlou barvou, který je oslazen karamelem. Čirý bílý ocet je silnější, protože obsahuje 10 % kyseliny octové, a není určen k jídlu. Právě díky vyšší koncentraci kyseliny octové je skvělý pro úklid a dezinfekci. Má průhlednou barvu, protože není oslazen karamelem, a také jemnější vůni

Bílý ocet jako král úklidu: 

  • Ucpané odpady - Nasypte přibližně tři lžíce jedlé sody do odpadu ve dřezu nebo umyvadle a zalijte zhruba 200 ml octa. Nechte několik minut působit, poté důkladně spláchněte teplou vodou.
  • Zápach z lednice - Postříkejte lednici bez poliček a šuplíků, samozřejmě i bez potravin, roztokem octa s vodou v poměru 1:4.
  • Zápach z pračky - Bílý ocet je skvělým pomocníkem při odstraňování nepříjemných usazenin od pracího prášku nebo gelu, aviváže a vodního kamene. Kromě toho efektivně dezinfikuje pračku a zbavuje ji zápachu. Stačí smíchat ocet s vodou v poměru 1:1. Po důkladném omytí přihrádky pračky, bubnu, těsnění a dvířek nalijte přibližně 1 litr tohoto roztoku do přihrádky na prací prášek. Poté nastavte běžný prací cyklus na bílé prádlo (bez prádla) při minimální teplotě 60 °C.
  • Náhrada aviváže - Bílý ocet může posloužit jako skvělá náhrada aviváže pro změkčení prádla. Stačí nalít přibližně 100 ml bílého octa smíchaného s jednou lžící kyseliny citronové do přihrádky pračky.
  • Na vodní kámen - Použijte rozprašovač s roztokem octa a vody v poměru 1:4 a důkladně postříkejte baterii. Poté ji pečlivě očistěte. Pokud se vám takto nepodaří zcela odstranit vodní kámen, namočte hadřík do neředěného bílého octa, obalte jím baterii a nechte působit 30 minut. Následně zbytky kamene odstraňte kartáčkem.

Další využití bílého octa:

  • Vaření vajíček - Stačí lžíce octa a vajíčka vám nepopraskají.
  • Vyčištění kovů - Chcete vrátit zapomenutý lest u šperků nebo příborů? Bude vám stačit bílý ocet se sodou v poměru 5:1.
  • Proti škůdcům - Mravence vypudíte tak, že jim přetřete cestičky octem a vosám zase nastražíte past z octa a cukru.
  • Ocet pro zdraví - Například jablečný ocet má mnoho využití i v kosmetice. Pozor! Opravdu jen ten jablečný. Může pomoci s léčbou akné, plísní, bradavic či kvasinek. Pomůže i se štípanci od hmyzu, s pálením žáhy či se zápachem nohou.

Tip! Na úklid domácnosti zkuste i peroxid vodíku. Díky svým bělícím a dezinfekčním účinkům si ho určitě zamilujete.

 


Další články

Saláty
Caesar salát

Caesar salát

Číst článek
Snídaně
Skořicový dortík v hrníčku

Skořicový dortík v hrníčku

Číst článek
Hlavní jídla
Hrachová kaše

Hrachová kaše

Číst článek